Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawcze
Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawcze

Regiment i COVID 2020

Rok 2020 niestety upływa pod znakiem walki z pandemią COVID. Nasze działania również zostały mocno okrojone. Niestety nie mogliśmy zorganizować bitwy o twierdzę Srebrna Góra 2020. Natomiast pomimo utrudnień mamy też kilka osiągnięć w tym trudnym czasie.

Przede wszystkim zgodnie z założeniem zorganizowaliśmy Wystrzałowe Niedziele na Twierdzy Srebrna Góra. Na każdej z imprez nie zabrakło turystów, których gościliśmy regimentowymi przysmakami, hukiem armat i karabinów oraz zapachem czarnego prochu i przede wszystkim dużą dawką historii.

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń 2020 roku były prace związane z pomnikiem na wzgórzu Grzybinia w Górach Sowich. Wokół zrekonstruowanego przez nasze stowarzyszenie pomnika udało się postawić tablicę z opisem zdarzeń które miały tam miejsce w związku z bitwą pod Burkatowem i Lutomią oraz stworzyliśmy miejsce spoczynku dla turystów i uprzątnęli teren.

Miejsce wygląda świetnie, turyści odwiedzają je licznie i daje nam to satysfakcję i zachęca do dalszych działań tego typu. Upamiętniliśmy nasze działania organizując przemarsz pod pomnik w towarzystwie turystów, przedstawicieli Nadleśnictwa oraz lokalnych władz. Uwieńczeniem imprezy była kuchnia polowa, pokazy i obozowisko wojskowe w Lutomii Górnej.

Z tego miejsca dziękujemy zaprzyjaźnionym regimentom za obecność i wsparcie!

 

 Ale nie samą walką żołnierz pruski żyje. Gościliśmy także na Festiwalu Misja Skarb w Uniejowie. Impreza przyciągnęła pasjonatów historii, których mogliśmy powitać salwami armatnimi a na deser była wizyta w termach.

 

 

 

Script logo Script logo